Справедлива трансформація: досвід чеського міста Літомержиці
Чеське місто Літомержиці стало яскравим прикладом того, як місцева влада, попри шалені труднощі, зуміла реалізувати процес справедливої трансформації завдяки сміливим та креативним рішенням.
Місто розпочало шлях трансформації маючи за плечима півтисячолітню традицію видобутку вугілля. Мешканці цілковито залежні від викопних видів палива, відсутня будь-яка програма держпідтримки, натомість панує шалена бюрократизація процедур отримання дозволів для впровадження нових технологій.
Крім того, значна частина громади через міцно вкорінені традиції гірничої справи, ставилась з недовірою до змін, нових технологій та грантових пропозицій.Тож місцева влада зробила три важливі кроки, які стали ключовими до майбутнього успіху.
Перше. Муніципалітет запропонував амбітне та інноваційне бачення енергетичного переходу, зробивши ставку на впровадження геотермальних і сонячних рішень. Для цього підготували стратегічний план під назвою GEOSOLAR - послідовний набір заходів і проєктів, які місто розвиває понад 15 років.
Друге. Місцева влада доводила перспективність змін власним прикладом. Інновації впроваджувалися в громадських місцях. Наприклад, сонячні панелі в школах, системи теплових насосів для басейнів, зарядні пристрої для сонячної енергії на лавках тощо.
Третє. Весь цей процес супроводжувався безперервною комунікацією з громадськістю - публічні дебати, семінари, лекції, збори, обговорення, співпраця з медіа. Паралельно громадян долучали до спільної справи через грантові конкурси. Оскільки заощадження енергії збираються у фонд, гроші розподіляються назад між учасниками та використовуються для подальшого розвитку міста.
Крок за кроком, рівень підтримки ініціатив місцевої влади зростав, громадяни дедалі активніше приймали грантові стимули міста, розширювалось коло прихильників інноваційних рішень.
Як підсумок, місто Літомержиці, яке з 2000 року вивчає можливості геотермальної енергії, стало єдиним у Чехії, якому дозволили спеціальне втручання в земну кору. Науковці дослідили можливість нагрівання води у свердловинах глибиною 5-6 км до температури 150-180°C. Отримана гаряча вода має використовуватись для опалення та когенерації електроенергії.
Завдяки роботі наукового центру місто стало ключовим у дослідженнях геотермальної енергії. Літомержиці сьогодні вважають джерелом натхнення для інших громад та лідером інновацій серед муніципалітетів. Ставлення мешканців громади розвинулося з «спротиву змінам» до почуття гордості за своє місто.