Справедлива трансформація
Справедлива трансформація (Just Transition) - це модель регіонального розвитку, що передбачає гідне життя та достатній заробіток усім мешканцям, в тому числі працівникам, на яких вплине процес відмови від викопного палива (ліквідація виробничих потужностей, закриття вугледобувних підприємств тощо).
Це не лише про відмову від вугілля
Насамперед це про рівні можливості, про включення усіх зацікавлених сторін та вразливих груп спільних дій, забезпечення профільних працівників можливостями для перекваліфікації та пошуку нової роботи. Та водночас про зменшення людського впливу на довкілля, тому справедлива трансформація є невід’ємною частиною кліматичної політики.
Підтримка міжнародних організацій
Ініціатива щодо справедливої трансформації вугільних регіонів сьогодні широко підтримується міжнародними організаціями та урядами інших країн. Так, Світовий банк у 2020 році започаткував обмін досвідом та підтримку пілотних проектів в рамках Платформи з підтримки трансформації вугільних регіонів Західних Балкан та України.
В межах Німецько-Українського енергетичного партнерства, започаткованого у 2020 році, також узгоджено реалізацію ряду спільних стратегічних ініціатив щодо реформування вугільної галузі та трансформації вугільних регіонів.
Де відбувається видобуток вугілля в Україні
5 областей– Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Волинська та Львівська область.
Найчастіше цим спеціалізуються так звані «мономіста»-населені пункти, в яких життя та економіка зосереджені навколо шахт.
Вплив війни
З початку повномасштабної війни в Україні багато шахт зупиняються, руйнуються і навіть затоплюються.
Станом на липень 2022 року відомо про щонайменше 10 затоплених шахт, які не лише не працють, а й забруднюють довкілля.
А отже, важливо вже сьогодні мати стратегію зеленого відновлення територій та переорієнтації місцевої економіки. До того ж потребу у закритті шахт посилює і прагнення України до членства в ЄС та декарбонізації економіки — тобто зменшенні її впливу на клімат.
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання:
- низький рівень інвестиційної привабливості та практична відсутність диверсифікації місцевої економіки у вугільних регіонах;
- збитковість державних підприємств вугільної галузі;
- неефективна державна політика у сфері зайнятості та освіти, охорони здоров’я та культури у вугільних регіонах;
- погано розвинута соціальна та критична інфраструктура в населених пунктах вугільних регіонів;
- погіршення екологічної ситуації внаслідок функціонування та/або закриття вугільних підприємств;
- соціальна напруженість серед населення територій, на яких розміщуються вугільні підприємства, що перебувають у стадії ліквідації, консервації або переорієнтації на інші види економічної діяльності.
«Люди, які працюють на шахтах, мають розуміти, де вони будуть працювати, як буде розвиватися соціальна сфера в містах, де зараз шахти є містоутворюючими підприємствами», — Денис Шмигаль, Прем‘єр-міністр України.
Справедлива трансформація сприятиме:
- створенню умов для диверсифікації економіки понад 20 вугільних громад, де проживає близько 850 тис. осіб (в тому числі 110 тис. дітей шкільного та дошкільного віку);
- збільшенню чисельності зайнятого населення в реальному секторі економіки, не пов’язаного з вугільною промисловістю (створення нових робочих місць та збільшення самозайнятості населення);
- зменшенню диспропорцій розвитку вугільних територій, що впливає на ситуацію в регіонах та якість життя;
- зростанню задоволеності жителів вугільних міст послугами теплопостачання, водопостачання та якістю води;
- оновленню об’єктів інфраструктури вугільних громад через застосування ефективних джерел та механізму фінансування в межах ресурсного забезпечення Програми (понад 60 населених пунктів);
- розширенню можливостей для професійної самореалізації працівників вугільних підприємств через впровадження спеціальних програм перекваліфікації.
«Ліквідація шахт – не вирок, а нагода створити нову економіку»,— Андрій Табінський, директор Асоціації вугільних громад України.
В багатьох європейських країнах давно реалізовують модель регіонального розвитку, яка передбачає перехід на "зелену енергетику", високий рівень життя, хороші перспективи для мешканців вугільних громад.
Завдяки справедливій трансформації вугільні громади в різних країнах не тільки безболісно пережили процес відмови від видобутку твердого палива, а ще й отримали стимул для розвитку і навіть змогли докорінно перебудувати економіку.