Справедлива трансформація
Справедлива трансформація вугільних громад України: нові виклики та можливості
З моменту здобуття незалежності, вугільна промисловість була важливою частиною енергетичної безпеки України. Однак сучасні виклики, що постали перед Україною вимагають переосмислення підходу до впровадження енергетичної політики. У 2021 році на кліматичній конференції в Ґлазґо, Україна разом з провідними європейськими державами взяла зобовʼязання, щодо поступової відмови від вугілля та переходу на більш екологічні й стійкі джерела енергії. І попри війну, безпекові та економічні аспекти, Україна продовжує активно рухатися в напрямку зеленої економіки та реалізації плану справедливої трансформації України.
Що таке справедлива трансформація вугільних громад і для чого вона потрібна?
Трансформація вугільних громад України передбачає поступову відмову від вугілля до 2035 року задля забезпечення сталого розвитку, економічної стабільності та енергетичної незалежності України. Сам процес має на меті замінити традиційний видобуток й використання вугілля на альтернативні джерела енергії.
Передумови трансформації вугільних громад України
У 2020 році було оголошено Національну програму трансформації вугільних регіонів, яка спрямована на створення нових можливостей для шахтарських громад, зниження залежності від вугільної енергетики та підтримку жителів вугільних регіонів.
Вже 22 вересня 2021 року уряд ухвалив Концепцію Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів України на період до 2030 року. Основні її вектори передбачають поступове скорочення залежності від вугільної промисловості, розвиток нових економічних можливостей для шахтарських громад, а також підтримку соціально-економічної стабільності регіонів.
Програма акцентує на створенні нових робочих місць та інвестиціях у перспективні сектори економіки. Передбачається модернізація та переорієнтація інфраструктури, що дозволить регіонам адаптуватися до нових умов економічної діяльності. Також, в пріоритеті — підтримка соціальних ініціатив, зокрема програм перепрофілювання для колишніх працівників вугільної сфери, що дозволить забезпечити плавний перехід працівників до нових галузей зайнятості.
Запропоновані заходи мають відбуватися у кілька етапів, починаючи з збору та аналізу даних, розробкою стратегій та забезпеченням фінансової підтримки вугільних громад, закінчуючи поступовим закриттям вугільних підприємств із паралельним розвитком нових економічних напрямів та підтримкою соціальних програм для місцевого населення.
Процес справедливої трансформації
Чому трансформація вугільних громад потрібна Україні?
Станом на 1 січня 2024 року в Україні існує 40 шахт різних форм власності. З них 30 займаються видобутком вугілля, 1 — на стадії будівництва, 4 — підтримують життєзабезпечення, а 5 — в процесі ліквідації. До порівняння, у 1991 році в Україні налічувалося 276 державних шахт, які видобували 193 млн. т. вугілля, у 2019 році, як наслідок змін в економіці, окупації частини Донбасу та Криму, видобуток вугілля впав до 25,5 млн. т., у 2021 році за 9 місяців — 21 млн тонн. За підсумками 2022 року, видобуток знизився приблизно на 30%, що пов’язано з обмеженнями в роботі підприємств у зв’язку з війною. У 2023 році запаси вугілля для зимового періоду складали менше ніж 1,3 млн тонн, що викликало занепокоєння щодо забезпечення потреб. У 2024 році у перші три місяці загальний видобуток склав близько 596 тис. тонн, що відображає невисокий рівень активності галузі, проте все ж вищий ніж у 2022 році та, що не менш важливо, за даними Міненерго - достатній для забезпечення опалювального сезону 2024-2025.
Дана сфера вже давно втратила свою рентабельність, проте дофінансування вугільної галузі державою зростає з кожним роком. У світлі всіх цих викликів, а також вектору руху України в напрямок Європейського Союзу, - саме час подумати не над відновленням вже занедбаної галузі, а над трансформацією в нову економічну та енергетичну силу використовуючи екологічні альтернативи, такі як енергія вітру, води, сонця тощо. Тож процес справедливої трансформації - це правильний крок у напрямку зменшення залежності країни від нерентабельної вугільної промисловості, яка вже давно не відповідає сучасним екологічним та економічним вимогам як України, так і світу.
Справедлива трансформація потрібна, але чи може вона почекати до мирних часів?
Попри війну, відкласти вугільну трансформацію до мирного часу — неможливо. Саме зараз енергетична незалежність України є надзвичайно важливою. Більшість енергетичних потужностей або втрачені через окупацію, або зруйновані. Перехід на відновлювані джерела дозволить зробити енергосистему більш гнучкою та захищеною від подальших загроз. Крім того, нова енергетична система зможе швидше відновлюватися після пошкоджень, що є надважливим для економіки та забезпечення стабільності в умовах війни та післявоєнного періоду.
Трансформація не лише сприятиме енергетичній безпеці, а й створить можливості для економічного розвитку в регіонах, що найбільше постраждали від втрати вугілля як головного джерела прибутку, адже сприяє створенню нових робочих місць та залученню інвесторів, що допоможе регіонам будувати стійке майбутнє.
Чи є вже успішні приклади трансформації вугільних громад України?
Процес трансформації вугільних громад триває вже понад 3 роки. Проте, враховуючи воєнні виклики, основна робота відбувається, в основному, у громадах розташованих у західних областях. У 2022 році в Шептицькому (колишній Червоноград), Львівська область, було представлено пілотний проєкт «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України», який реалізує GIZ за підтримки Уряду Німеччини. Проєкт передбачає консультації з громадами для вивчення перспективних напрямів розвитку регіону, залучення інвестицій у нові галузі, створення нових виробництв, перекваліфікацію шахтарів, розвиток соціальної сфери та розв'язання екологічних питань.
Зокрема, у місті вже створено Навчально-практичний центр «Відновлювальної енергетики», що працює на базі професійного гірничо-будівельного ліцею. Тож, відтепер, перед місцевою молоддю відкриваються нові перспективи у сфері зеленої енергетики, зокрема вже є можливість здобувати теоретичні та практичні знання у сфері обслуговування сонячних електроустановок.
Окрім того, у Шептицькому, на базі закритої шахти «Великомостівська», планують створення нових підприємств і Центру альтернативної енергетики. На деяких територіях колишніх шахт передбачено встановлення сонячних і вітрових станцій, що сприятиме поступовому переходу до зеленої енергетики та економічної диверсифікації регіону.
Отже, вугільна трансформація — це не просто відмова від вугілля, але й вектор до відновлення країни та її економіки. Цей процес відкриває нові горизонти для громад, що зазнали складних випробувань, і закладає надійне підґрунтя для їх майбутнього розвитку. Україна прагне зробити цей шлях справедливим для всіх учасників процесу, в першу чергу для шахтарів та їх сімей, які найбільше постраждають від таких змін. І саме тому, у 2021 році було створено Асоціацію вугільних громад України, яка об’єднує вже понад 30 вугільних міст. Метою її діяльності є надати комплексну підтримку вугільним громадам в процесі переходу. Зокрема, через такі інструменти як: залучення інвестицій, захист та адвокацію інтересів вугільних громад, інформаційну та ресурсну підтримку тощо. І саме такий шлях дозволить забезпечити справедливість процесу на кожному кроці.
Зміни - це завжди складно, але спільними зусиллями ми зможемо зробити процес якомога безболіснішим, а результат - ефективним!
Трансформуємо громади разом з Асоціацією! Наближаємо зміни вже сьогодні!