Підрив Каховської греблі, що призвів до зникнення Каховського водосховища, став одним із найбільших актів екоциду в новітній історії
Тепер на величезній території водосховища, що за площею співмірна з розмірами карликових європейських країн, формується нова локальна екосистема. Повторне затоплення цієї екосистеми призведе до численних інших негативних екологічних наслідків.
Згідно з нещодавно проведеними дослідженнями, сьогодні є можливість не тільки зберегти територію водосховища, а ще й застосувати комбінацію різних технологій виробництва енергії - із мінімальним використанням площі водосховища і максимальним відпуском енергії.
Однією з важливих складових цієї комбінації може стати використання окремих ділянок-кластерів маргінальних і забруднених земель водосховища для виробництва біомаси. У цьому сценарії до 86% площі водосховища залишається на природнє відновлення екосистеми. Крім того, для рекультивації великих площ земель шахт, кар’єрів та відвалів неподалік водосховища також можна використати ті самі енергокультури.
Важливо, що в цьому регіоні наявні значні ресурси агробіомаси, розвинена інфраструктура передачі електроенергії і транспортування природного газу, а також присутні промислові споживачі енергії від впроваджених раніше проєктів ВДЕ.
Це дасть можливість створити в регіоні енергетичний кластер комбінованого виробництва різних відновлюваних продуктів на зразок теплової і електричної енергії, відновлюваних газів, органічних добрив (дігестату), відновлюваного СО2 тощо.
Більше про варіанти використання території водосховища для виробництва енергії та сталого відновлення читайте у дослідженні: https://bit.ly/4hME9XW
Дослідження підготовлене в рамках проєкту "Capacities for Climate Action", що виконується GIZ Ukraine на замовлення Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz (BMWK) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (ІКІ) та співфінансується Європейським Союзом.