Спрощення дозвільних процедур для ВДЕ. Приклад Данії
Розвиток зеленої енергетики - важлива складова справедливої трансформації та розвитку вугільних регіонів України. Зрештою, в теперішніх умовах гострої потреби в децентралізації енергетики йдеться про порятунок і збереження енергетичної системи всієї країни.
Численні ризики, пов'язані з війною, ускладнюють процес створення конкурентного ринку і залучення капіталу. Тому мусимо реалізовувати найрізноманітніші механізми заохочення інвесторів, зокрема й такі, що нині ефективно працюють у Європі.
Єврокомісія у своїх рекомендаціях щодо розвитку відновлюваних джерел енергії значний акцент робить на вдосконаленні та оптимізації дозвільних процедур. В якості ефективного інструменту рекомендують зокрема запровадити так зване “єдине вікно”.
Йдеться про місце, де забудовник може отримати всю інформацію та послуги щодо інвестицій у ВДЕ. Не треба оббивати пороги численних інстанцій – одній уповноваженій людині подав документи, від неї ж протягом визначеного періоду отримав дозволи.
Флагманским прикладом ефективності “єдиного вікна” можна назвати Данське енергетичне агентство (DEA), яке багато років успішно реалізує цю практику, що виливається у хороший результат. Сьогодні Данія – один з світових лідерів у вітроенергетиці.
DEA по суті є “сполучником” між ініціаторами проєкту та різними інстанціями, залученими до надання ліцензій на розробку об'єктів відновлюваної енергетики. Цікаво, що кількість необхідних дозволів не зменшується, однак процеси погодження з усіма органами доволі швидко та ефективно узгоджуються. По суті DEA в підсумку видає колективний дозвіл від імені кількох органів влади.
Щоб бути ефективною на ринку ВДЕ, Україні потрібно розглянути найкращі практики оптимізації видачі дозволів. DEA якраз і є одним із прикладів такої успішної практики.