Від вугільних шахт до долини робототехніки

18 квітня 2025

Долина Жіу, донедавна серце вугільної промисловості Румунії, є наочним прикладом того, до яких негативних наслідків може призвести хаотичне закриття шахт, без належного плану справедливої трансформації. Водночас досвід цього регіону демонструє те, що ініціатива діяльних людей на місцях може стати поштовхом до творення кращого майбутнього.

В 90-х роках копальні у Долині Жіу почали масово закриватись через  нерентабельність. У підсумку з 50 000 робочих місць у вугільній промисловості залишилось лише кілька тисяч. Люди масово втрачали роботу фактично без перспектив реалізувати себе в інших сферах.

Крім того, багатолітня гірничодобувна діяльність призвела до сумних екологічних наслідків: погіршення ґрунтів, повені, забруднення води. Зокрема, забруднена вода, скинута в річку Жіу, призвела до зникнення водної флори та фауни. Екологічні негаразди спричинили проблеми в сільському господарстві, розвитку міст, туризмі.

На центральному рівні країна роками не реалізовувала стратегій ефективного переходу і поступової відмови від вугілля. Мало того, у енергетичній стратегії Румунії на 2019–2030 рр про «справедливу трансформацію» не було жодної згадки.

Але навіть в таких складних умовах вдавалось реалізовувати цікаві проєкти завдяки ініціативі активного населення та неурядовим організаціям, які почали відігравати ключову роль у процесі справедливого переходу. Зокрема розгорнулась мережа волонтерів, яка допомагає швидко та в режимі реального часу вирішувати проблеми, залучають кошти через гранти та інші програми фінансування, впроваджують інновації у проєктах,  співпрацюють з приватним сектором через спонсорство. 

До процесу творення змін і пошуку рішень для кращого майбутнього долучилась і молодь. Університет у Петрошані, одному з гірничих міст  Долини, включив в програму навчання зокрема предмети, що стосуються бізнесу та робототехніки. А у профільній середній школі надали доступ до лабораторії робототехніки, де учні створюють власних роботів, яких потім випробовують у змаганнях з іншими командами. У підсумку запустили проєкт “Долина робототехніки”, який має на меті стати інноваційним соціальним підприємством, яке об’єднує п’ять команд робототехніки з шести постраждалих вугільних регіонів у Жіу. В планах - створення спеціального навчального центру з робототехніки, який розміститься на території колишньої шахти Петрила. 

За допомогою «Долини робототехніки» місцеві жителі прагнуть перетворити долину Жіу на екосистему можливостей для молодих поколінь. Все почалося як прекрасна мрія і перетворилося на спосіб життя. 

Університет у Петрошані ще кілька десятиліть тому був гірничопромисловим училищем, а тепер перетворився на установу, яка пропонує все необхідне для нарощування як технічного, так і управлінського потенціалу.

Сьогодні Румунія отримує значну фінансову підтримку від ЄС для реалізації справедливої трансформації і декларує поступову відмову від викопного палива. Також має чітку стратегію розвитку регіонів та забезпечення гідного життя для мешканців шахтарських міст. Але саме ініціативність та активність простих людей породжує віру, що величезний туристичний та технологічний потенціал Долини таки буде реалізовано у найближчі роки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux